۷ اصل مهم در طراحی دکوراسیون داخلی

خانه / مقالات  / ۷ اصل مهم در طراحی دکوراسیون داخلی
Interior-decoration

۷ اصل مهم در طراحی دکوراسیون داخلی

در پایان این مقاله قادر خواهید بود اصول اولیه طراحی دکوراسیون داخلی را که هر طراح دکوراسیون داخلی برای ایجاد یک طراحی عالی آنها را به‌کار می‌برد شناسایی و استفاده کنید، و کسی که چه می داند، شاید بتوانید کمی پول صرفه جویی کنید یا یک حرفه جدید راه بیاندازید! پس برای شروع اول ببینیم طراحی دکوراسیون داخلی چیست.
طراحی داخلی فرآیند شکل دادن فضای داخلی، از طریق دستکاری حجم فضایی و همچنین اصلاح سطوح است و با طراحی دکوراسیون فرق است.، طراحی داخلی بر روی جنبه‌های روانشناسی محیط، معماری و طراحی محصول درکنار دکوراسیون سنتی فعالیت می‌کند.طراح دکوراسیون داخلی فردی است که یا در این زمینه تجربه‌ی حرفه ای دارد و یا طراحی دکوراسیون داخلی بخشی از کار اوست.
طراحی دکوراسیون داخلی یک عمل خلاقانه است که اطلاعات برنامه را تجزیه و تحلیل می کند، یک جهت مفهومی ایجاد می کند، سمت و سوی طراحی را مشخص می کند و ارتباطات گرافیکی و اسناد ساختاری را تولید می کند. در بعضی حوزه ها، طراحان دکوراسیون داخلی باید مجوز کار داشته باشند.حالا که متوجه شدید طراحی دکوراسیون داخلی چیست، می توانیم پیش برویم و اصول طراحی دکوراسیون داخلی را بیاموزیم. شروع کنیم!
برای طراحی دکوراسیون داخلی لازم است که خانه را به عنوان یک کل در نظر بگیرید؛ مجموعه ای از فضاهایی که توسط راهروها و پله ها به هم متصل می شوند. بنابراین سبک و تم باید در سراسر خانه مشترک باشد. این به این معنی نیست که تمام عناصر طراحی دکوراسیون داخلی باید یکسان باشند، بلکه باید با هم هماهنگ و مکمل یکدیگر باشند تا ترکیب کل را تقویت کنند. یک راه برای ایجاد تم، استفاده درست از رنگ ها است.
طرح های رنگی به طور کلی یک راه عالی برای یکپارچه سازی مجموعه ای از فضاهای هستند. به عنوان مثال، می‌توانید سه یا چهار رنگ را انتخاب و از تناژ ها مختلف هر رنگ در خانه استفاده کنید.
به طور خلاصه، توزیع وزن بصری باید به طور مساوی در اتاق شرح داده شود. برای ایجاد تعادل سه حالت وجود دارد:
متقارن، نامتقارن و شعاعی.

تعادل متقارن

معمولا در فضاهای داخلی سنتی تر یافت می شود. تعادل متقارن به این صورت است که اشیاء مشابه در دو موقعیت مشابه در هر دو طرف محور عمودی تکرار می شوند، مثلا احتمالا خانه های قدیمی را به یاد دارید که در هر طرف اتاق دقیقا مشابه طرف دیگر است. این تقارن نشان‌دهنده فرم انسانی نیز هست، به همین دلیل است که ما درونا در یک محیط متعادل راحت‌تر هستیم.

تعادل نامتقارن

در طراحی‌های امروز بیشتر به چشم می‌خورد. این تعادل با چینش اشیاء متفاوت که دارای وزن بصری یا جاذبه چشمی هستند، به دست می آید. در تعادل نامتفارن اشیاء به صورت غیر تصادفی چیده می‌شوند و حس رهایی بیشتری دارند، اما رسیدن به این تعادل سخت تر نیز هست. عدم متقارن، حرکت را القا می کند و منجر به شکل گیری فضاهای های سرزنده‌تر می شود.

تقارن شعاعی

زمانی است که تمام عناصر یک طراحی در اطراف یک نقطه مرکزی قرار می گیرند. پله مارپیچی یک نمونه عالی از تعادل شعاعی است. اگر چه در چیدمان اتاق خیلی رایج نیست، اما اگر به صورت مناسب استفاده شود، می‌تواند یک نقطه تقابل جالب ارائه کند.

در موسیقی اگر بخواهیم ریتم را توصیف کنیم باید بگوییم: ضربه‌های پالس موسیقی. ریتم در طراحی دکوراسیون داخلی، تکرار الگوی بصری است. ریتم یعنی تداوم، تکرار یا حرکت سازمان‌یافته. برای رسیدن به این تم ها در طراحی دکوراسیون ، شما باید در مورد تکرار، تصاعد، گذار و کنتراست فکر کنید. استفاده از این مکانیزم ها، حس حرکت را در فضا به ارمغان می آورد، و چشم را از یک عنصر طراحی به عنصر طراحی دیگر هدایت می کند.

تکرار، تصاعد، گذار

استفاده‌ی بیش از یک بار از یک عنصر در سرتاسر فضاست. شما می توانید یک الگو، رنگ، بافت، خط یا هر عنصر دیگر یا حتی بیش از یک عنصر را تکرار کنید.

به معنی این است که یک یا چند ویژگی از یک عنصر را افزایش یا کاهش دهید. واضح ترین نمونه‌ی تصاعد را می‌توان در کوچک و بزرگ کردن اندازه ها دید. یک دسته شمع با اندازه‌های مختلف در یک سینی ساده، تصاعد طبیعی را نشان می‌دهد. از طریق رنگ هم می توان به تصاعد رسید، به این ترتیب که در یک طرح تک رنگ، مثلا آبی، از تناژهای متفاوت همان رنگ آبی استفاده کرد.

تعریف گذار کمی سخت تر است. بر خلاف تکرار یا تصاعد، گذار یک جریان نرمتر و صافتر پیش می‌رود، به طوری که چشم به طور طبیعی از یک ناحیه به سمت دیگر حرکت می کند. رایج ترین شکل گذار، استفاده از یک خط منحنی، مانند یک درگاه طاقی شکل یا مسیر پیچ‌دار است که به آرامی چشم را هدایت می کند.

کنتراست

در نهایت می‌رسیم به کنتراست که نسبتا ساده است. قرار دادن دو عنصر در تضاد با یکدیگر، مثلا بالش های سیاه و سفید روی مبل، مشخصه‌ی این اصل طراحی دکوراسیون داخلی است. کنتراست را می‌توان همچنین با تضاد در شکل‌ها نیز نشان داد؛ مثلا استفاده همزان از دایره و مربع. کنتراست می تواند کمی تکان‌دهنده و مغایر به نظر برسد و به طور کلی برای روح بخشیدن به فضا استفاده می شود. حواستان باشد که با استفاده از کنتراست، طراحی‌هایی که با مکانیزم‌های دیگر انجام داده‌اید را بیش از حد خنثی نکنید!

یکی دیگر از عناصر مهم طراحی دکوراسیون داخلی که سختی زیادی می‌طلبد، جزئیات است. هر چیزی، از تمیز کردن لامپ و رنگ و چیدمان کوسن‌ها گرفته تا پریزها و دستگیره‌های کابینت‌ها نیاز به توجه دارند. توجه به جزئیات برای خیلی ها خسته کننده است، در نتیجه نادیده گرفته می‌شود. همانطور که رنگ، تمام روح و زندگی یک طرح دکوراسیون را بیان می کند، جزئیات هم پایه‌ی مهم طراحی دکوراسیون داخلی است. جزئیات لازم نیست واضح باشند، بلکه باید درست باشند و حس کلی فضا را بهبود دهند.

مقیاس و نسبت

این دو اصل طراحی، از آن جایی که هر دو به اندازه و شکل مربوط می شوند، همیشه با هم هستند. در نسبت، نسبت یک عنصر طراحی به عنصر دیگری و یا یک عنصر به کل نشان داده می‌شود. مقیاس هم در رابطه با اندازه یک شی در مقایسه با شی‌ء دیگر است.

رنگ

تاثیری که رنگ بر فضا می‌گذارد غیر قابل انکار است و می‌تواند همان تاثیر باشد که شما می خواهید در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی ایجاد کنید.

دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را ثبت کنید