روف گاردن و نمای ساختمان

روف گاردن و نمای ساختمان

باغ بام یا روف گاردن جلوه ای از زیبا سازی مدرن است که روی پشت بام ها و بالکن ها قرار میگیرد ، به دلیل نیاز به مصالح سبک و در عین حال مقاوم وهمچنین ایجاد بستری مناسب برای رویش گل و گیاه امری تخصصی است که گروه مهندسی مکعب با داشتن متخصصان با تجربه در طراحی دکوراسیون و خلق نمای ساختمان در حوزه زیبا شناسی این احتیاج شما را برآورده میسازد.

گل کاری بر روی پشت بام چیز جدیدی نیست. ساکنان شهرهای بزرگ ، سالهاست که دارند گیاهان را در پشت بام ها و پله های اضطراری پروش می دهند. انسان هر چقدر هم که دور و بر خود را پر از باغ و گل و درخت کند ، اما ظاهرا همیشه باز هم به دنبال فضای بیشتری است ، و پشت بام های سبز امروزه محبوبیت زیادی بدست آورده اند (چه در محیط های مسکونی و چه در محیط های تجاری).

دلایل زیادی برای داشتن یک فضای سبز در پشت بام وجود دارد

• استفادۀ بهینۀ از فضاهای استفاده نشده و یا کمتر استفاده شده
• چشم نوازی سرسبزی
• فراهم کردن حریم خصوصی بیشتر
• سازگاری با محیط زیست
• وجود نور مناسب خورشید در پشت بام
• عدم وجود حیوانات

اگر می خواهید یک پشت بام سبز داشته باشید ، باید چند نکته را در نظر بگیرید. می توان تمام کف پشت بام را با خاک پوشاند به طوری که گیاهان داخل زمین کاشته شوند و رشد کنند ؛ چنین پشت بامی حس بودن در طبیعت را به انسان می دهد ، اما درست کردن آن به تنهایی بسیارمشکل است ، چون می تواند وزنی بالای ۵۰ کیلو در هر متر مربع را به ساختمان وارد کند.

قبل از هر چیز شما باید از یک مهندس سازه یا معمار بخواهید تجزیه و تحلیل ساختاری لازم را انجام دهد و احتمالا از یک شرکت حرفه ای نیز بخواهید تا پشت بام را به صورت اصولی درست کنند.

درست است که مراقبت و نگه داری از گل ها و گیاهان گلدانی ، نسبت به گیاهانی که در زمین رشد می کنند به مراتب خیلی راحت است ، اما چند مورد دیگر نیز هست که باید قبل از گذاشتن گلدان ها در پشت بام ، آنها را در نظر بگیرد.

ساده ترین روش برای باغبانی در پشت بام ، استفاده از گلدان است. شما می توانید با استفاده از گلدان های مختلف با اندازه ها و شکل های متنوع ، و انواع متفاوت گل ها و گیاهان ، هر نوع سبکی که می خواهید را در پشت بام خود درست کنید.

اجازه : اول با صاحب خانه خود هماهنگ کنید و کد های ساختمان را بررسی کنید. هر گونه محدودیتی در مورد دسترسی ، ارتفاع ساختمان و مقررات آتش می تواند هر نوع استفاده از سقف را ممنوع کند.

تمامیت ساختاری : اطمینان حاصل کنید که سقف توانایی حمل بار را دارد. با یک کارشناس در این زمینه صحبت کنید. خاک و گلدان سنگین هستند و با رشد گیاهان سنگین تر هم خواهند شد. اگر قبلاً یک گلدان پر از خاک مرطوب را جا به جا کرده باشید، حتما می دانید که آب چه قدر خاک را سنگین می کند.

دسترسی : چطور می خواهید مواد و وسایل لازم را به پشت بام ببرید و بیاورید؟ اگر در آپارتمان زندگی می کنید، مطمئن شوید که اجازۀ استفاده از آسانسور برای حمل بار را دارید.

آب : آیا می توانید روی پشت بام شلنگ ببرید؟ آب دادن به گلدان ها یک امر ضروری است و آبیاری با آبپاش می تواند نفس گیر باشد. می توانید یک تانک برای نگه داری آب باران نصب کنیدو با اصلا به فکر آبیاری قطره ای باشید.

نور خورشید : آیا ساختمان های اطراف و یا تراس طبقات بالایی بر روی ساختمان شما سایه می اندازند؟ حتی روزهای گرم هم گیاهان به نور خورشید نیاز دارند.

حرارت : علاوه بر گرمای خورشید، حرارت محیط از سطح پشت بام، ساختمان های اطراف و اتومبیل ها نیزمنعکس می شود. شاید لازم باشد یک سایه بان درست کنید، حداقل برای خودتان.

باد : باد در محیط های شهری و به خصوص در ارتفاعات بالا افزایش می یابد. باید یک نوع دیوار و یا حفاظ برای روزهای بادی درست کنید. البته قبل از اینکار باید یک بار دیگر کد های ساختمان خود را برای ارتفاع مجاز و ثبات ساختاری بررسی کنید. این امر به ویژه در هنگام ساختن موانع ایمنی برای بچه ها و حیوانات خانگی نیز مهم است.

حریم خصوصی : اکثر پشت بام ها توسط ساختمان های اطراف احاطه شده اند. اگر پشت بام تان کاملا در دید است، می توانید با بوته های شمشاد یک پرچین، یا با ساقه های مو یک داربست درست کنید و یا اینکه خودتان را کاملا زیر چتر آفتابی پنهان کنید.

سیم کشی برق: برق یک مورد ضروری نیست، اما مطمئناً با وجود برق همه چیز آسان تر می شود. اگر می خواهید شب ها هم در پشت بام خود بمانید، شمع اصلا گزینه خوبی برای روشنایی نیست.

انبار: باغبانی ، به یک عالم وسیله و ابزار نیاز دارد: بیل، کلنگ، کود، سطل و غیره. فضا در پشت بام محدود است و به سخت می توان محل انبار را از دید مخفی کرد. قفسه گزینه خوبی خواهد بود. بعضی ها یک کمد را ترجیح می دهند. گزینه دیگر نیز استفاده از صندلی هایی است که در زیرشان فضای ذخیره سازی وجود دارد، به این ترتیب با یک تیر دو نشان می زنید.

هزینه: آخرین مورد این است که تمایل دارید چقدر هزینه کنید؟ می توانید ابتدا با یک هزینه کم شروع کنید و بعد کم کم به تعداد گلدان ها و وسایل لازم اضافه کنید. هزینه واقعی زمانی است که می خواهید بر روی سقف ساخت و ساز کنید. کاشی یا سنگ ماری، زیرسازی، اضافه کردن منبع نوری و مبلمان، همه می توانند به هزینه های شما بیافزایند..