نقش پارتیشن اداری در ایجاد فضای خصوصی برای کارکنان

خانه / مقالات  / نقش پارتیشن اداری در ایجاد فضای خصوصی برای کارکنان
The role of administrative partition

نقش پارتیشن اداری در ایجاد فضای خصوصی برای کارکنان

نقش پارتیشن اداری در ایجاد فضای خصوصی برای کارکنان در دفاتر اداری امروزی انکار نشدنی است. البته این تنها مزیت پارتیشن اداری نیست؛ و بسته به هدف پارتیشن‌های اداری می‌توانند مزایای گوناگونی را ایجاد کنند. اما به نظر می‌رسد ایجاد فضای خصوصی و حفظ حریم خصوصی کارکنان یکی از اصلی‌ترین اهداف استفاده از آنها باشد. بسیاری از دفاتر اداری امروزی به سمت ایجاد فضای باز در طراحی دکوراسیون اداری خود رفته‌اند. به عبارتی این شکل از طراحی ارمغان ناگزیر دفاتر کار مدرن است. فضای باز بین کارکنان مزایا و معایب خاص خود را نیز دارد. به عنوان مثال برگزاری جلسات خصوصی در این فضاها مشکل است. گاهی صحبت تلفنی یک همکار، تمرکز سایر همکاران را بر هم می‌زند. از سویی تسهیل ارتباطات و افزایش انرژی جمعی، از ویژگی‌هایی است که استفاده از طراحی دکوراسیون به شکل فضای باز را معقول می‌نماید. در این نوشته وب‌سایت مکعب گروپ می‌خواهیم درباره نقش پارتیشن اداری در ایجاد فضای خصوصی کارکنان نکات مختصری را بیان کنیم.

نقش پارتیشن اداری و فضای خصوصی

پارتینش‌های اداری انواع مختلفی دارند؛ که هر کدام مزایا و معایب ویژه و خاص خود را فراهم می‌کنند. یکی از اهداف استفاده از پارتیشن‌های اداری تقسیم یک فضای گسترده به بخش‌های کوچک‌تر است. همین تقسیم‌بندی موجب ایجاد فضای خصوصی در دفتر کار می‌شود. با این وجود کارکردهای متنوع انواع پارتیشن نوع خاصی از فضای خصوصی را برای شما فراهم می‌کند.
در اولین قدم پارتیشن اداری شیشه‌ای را در نظر بگیرید. این سبک از پارتیشن در طراحی دفاتر کار مدرن بسیار مورد توجه است. به‌خصوص در فضاهای کوچک تقسیم محیط به کمک پارتیشن شیشه‌ای، کمک می‌کند که در محیط کار احساس خفگی و کوچکی به کارکنان دست ندهد. اما یک پارتیشن شیشه‌ای تا چه حد می‌تواند به ایجاد حریم خصوصی کمک کند. به طور معمول این پارتیشن‌ها، حریمی فضایی برای کارمند یا گروهی از کارمندان ایجاد می‌کند. همچنین می‌توانند تا حدود زیادی از رد و بدل شدن صدا با فضای بیرون جلوگیری کنند. پس به عنوان مثال در فضای محصور شده با پارتیشن شیشه‌ای می‌توان با خیال راحت‌تری مکالمه تلفنی یا یک جلسه خصوصی را برگزار کرد. اما همین پارتیشن نمی‌تواند جلوی دیدگاه بصری را به طور کامل بگیرید. حضور در یک اتاق شیشه‌ای شما را در معرض دید سایرین قرار می‌دهد. البته در این زمینه نیز پارتیشن شیشه‌ای راهکارهایی ارائه داده است. از جمله مات کردن کامل یا طرح‌دار بخشی از دیواره پارتیشن شیشه‌ای، می‌تواند تا حدود زیادی حریم خصوصی بصری کارکنان را نیز فراهم کند.
نوع دیگری از پارتیشن‌های شیشه‌ای، انواع دوجداره آن هستند. استفاده از پارتیشن اداری دوجداره بیش از هرچیز برای ایجاد حریم خصوصی صوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال اگر قصد دارید فضای اتاق جلسه شرکت را به کمک پارتیشن ایجاد کنید؛ پارتیشن اداری دوجداره بهترین شیوه برای جلوگیری از رد و بدل شدن صدا است.
در نهایت پارتیشن ماژولار متحرک (پاراوان) را به عنوان ساده‌ترین سبک پارتیشن، برای ایجاد فضای خصوصی موقت می‌توان مورد استفاده قرار داد. این پارتیشن‌ها قابلیت جابه‌جایی راحت داشته و به خوبی می‌تواند در مواقع ضروری فضایی خصوصی را برای شما فراهم کند.
ایجاد تعادل در حفظ حریم خصوصی کارکنان و اثر دکوراسیون اداری بر شکل‌گیری ارتباط بین آنها، از مهم‌ترین نکاتی است که باید در هنگام طراحی دکوراسیون اداری و خرید انواع مبلمان اداری مد نظر داشته باشید. این هماهنگی کمک می‌کند کارکنان احساس بهتری از کار در فضای کاری شما داشته باشند؛ و از سویی با کارایی و بهره‌وری بیشتری به فعالیت بپردازند.

دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را ثبت کنید